Miasto Poznań z nagrodą za wieżę na Szachtach!

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Jury wysoko oceniło sposób, w jaki Poznań kształtuje miejskie tereny zielone.

To już 8. edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Biorą w nim udział przestrzenie publiczne na terenie województwa wielkopolskiego, które mogą pochwalić się wysokimi wartościami społecznymi, ekologicznymi, kulturowymi, organizacyjnymi czy marketingowymi. W tym roku jury konkursu doceniło sposób kształtowania zielonych przestrzeni publicznych na terenie Poznania – na przykładzie parku Heweliusza i wieży widokowej oraz pomostu na stawie Rozlanym. Obie inwestycje powstały dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

– Decyzja jury to dowód na to, że projekty poznańskich inwestycji są przemyślane i tworzone zgodnie z najlepszymi wzorcami  – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która odebrała nagrodę podczas konferencji z okazji XII Dnia Urbanisty. – Przestrzeń publiczna jest wspólnym dobrem nas wszystkich, dlatego jej odpowiednie zaprojektowanie jest niezwykle ważne. Musi być przyjazna i tworzona w porozumieniu z mieszkańcami miasta – tak jak obie nagrodzone dziś realizacje, które powstały dzięki głosom poznaniaków w PBO.

Wieża widokowa stanęła na poznańskich szachtach, czyli gliniankach, w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz Stawów: Rozlanego i Glabisa. Cały teren zajmuje powierzchnię 160 hektarów. Znajduje się tam około 40 stawów. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni), a  na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki oraz placyk.

Pomost na Stawie Rozlanym ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą. Prowadzi do niego utwardzone dojście, zadbano także o wjazd dla osób niepełnosprawnych. W sąsiedztwie znajduje się mała architektura – ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna. Posadzono też trawnik i zasadzono rośliny – drzewa i krzewy.

http://www.poznan.pl/mim/info/news/najlepsza-przestrzen-publiczna-jest-w-poznaniu,129003.html

Post Miasto Poznań z nagrodą za wieżę na Szachtach! pojawił się poraz pierwszy w Osiedle Świerczewo.Żródło: www.swierczewo.poznan.pl

Brak możliwości komentowania.