Jak mogą wyglądać Glinianki?

Od niepamiętnych już czasów mieszkańcy Świerczewa i okolic narzekają na bierność miasta w sprawie niezagospodarowania Glinianek. Ten pięknie położony teren, będący oazą zieleni otoczonej wodą, od dawna niszczeje. Postanowiliśmy więc działać i podjęliśmy pierwsze kroki.

Od 2011 roku staraliśmy się, aby teren, który jest własnością miasta, został przekazany Zarządowi Zieleni Miejskiej lub Zakładowi Lasów Poznańskich. Dopiero w tym roku sprawa została pomyślnie rozwiązana ? poruszyliśmy ją w kwietniu na spotkaniu z Prezydentem Miasta, a w czerwcu teren całych Glinianek trafił do Zarządu Zieleni Miejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy na stronie ?Glinianki trafiły pod opiekę Zarządu Zieleni Miejskiej? >>. Taki krok pozwala nam przekazać pieniądze z naszego budżetu do ZZM.

Przystąpiliśmy więc do dalszych działań. 12 lipca Zarząd Osiedla podął Uchwałę ws. wprowadzenia zmian w wydatkach środków przekazanych Zarządowi Zieleni Miejskiej. Dzięki zrealizowaniu zadań zaplanowanych na 2013 r. za kwoty niższe niż zapisane w budżecie, przekazaliśmy 23 tys. zł na dokumentację techniczną na zagospodarowanie Glinianek. Ma ona zostać wykonana do końca bieżącego roku. Jednocześnie, w budżecie Osiedla na 2014 r. zarezerwowaliśmy 160 tys. zł na zadanie ?Park Świerczewo ? Glinianki? (budowa alejek, montaż małej architektury). Ponadto, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł na te zadanie w ramach tzw. konkursu grantowego, organizowanego przez Miasto dla Osiedli. Wyniki poznamy do końca września br.


Planowany przebieg alejek

Wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej ustaliliśmy, że należy zachować naturalność tego obszaru. W związku z tym nie pojawią się tutaj place zabaw, siłownie zewnętrzne czy oświetlenie. W ramach prac przewidujemy budowę alejek (jednak nie typowym asfaltem, a utwardzenie mieszanką mineralno-grysową lub podobną), montaż ławek i koszy na śmieci. Cały teren zostanie zamknięty dla samochodów i quadów. Zapobiegnie to degradacji tego terenu oraz wwożeniu śmieci.

Jeśli uda nam się otrzymać dodatkowe środki z grantu, prawdopodobnie uda się zrealizować plany w całości w 2014 r. Jeśli nie, to posiadana przez nas kwota 160 tys. zł i tak pozwoli na rozpoczęcie prac i zbudowanie pierwszej alejki, od skrzyżowania ulic Witaszka/Kocha do mostku na Strumieniu Junikowskim.

Plan koncepcyjny zagospodarowania Parku Świerczewo ? Glinianki >>Żródło: www.swierczewo.poznan.pl

Brak możliwości komentowania.