Kaczka Krzyżówka

<<

Pietrek

Post Wt wrz 28, 2010 3:58 pm

Kaczka Krzyżówka

Bardzo popularny ptak wodny występujący na szachtach. Zamieszkuje zarośniętą strefę przybrzeżną i tam buduje gniazda. Odżywia się głównie roślinnością wodną. Bardzo wyraźny dymorfizm płciowy, szczególnie w okresie godowym. Samica jest szarobrązowa, samiec natomiast ma wyrażnie zieloną głowę, żólty dziób i białą oręcz na szyji. W Wikipedii wyczytałem że ptaki te nie nurkują, jedynie w poszukiwaniu pożywienia zanurzają przednią część ciała. Szachciane Krzyżówki mają w kuperkach chyba internetowe teorie, bo nieraz zdarzało się odhaczać kaczuszke, która chapła przynętę położoną na dnie. Czasami wchodzą w zanętę lepiej niż ryby....
Załączniki
z2[1].jpg
z2[1].jpg (46.45 KiB) Przeglądane 6939 razy
1116650aa59bdd6f[1].jpg
<<

jig9g

Post Wt wrz 28, 2010 5:39 pm

Re: Kaczka Krzyżówka

Łowiąc raz nad Wartą, odszedłem na chwilę za potrzebą, po powrocie wiaderko z zanętą było przewrócone i buszowała w nim mama z wyrośniętym potomstwem. Nawet specjalnie się nie spłoszyły. W czasie ratowania reszty towaru stara wchodziła mi z kwakaniem między nogi i zbierała to, czego ja nie zdążyłem podnieść, a małe w bezpiecznej odległości przyglądały się z zaciekawieniem temu widowisku.
<<

Sąsiad

Post Pn paź 04, 2010 11:35 pm

Poruszyłeś ciekawe zagadnienie, z którym jestem bezpośrednio związany. Otóż przez spory czas mojego zamieszkania w Luboniu spotykałem się niejednokrotnie z oficjalnymi przemarszami tych wspaniałych i pięknych stworzeń bezpośrednio pod moim balkonem w samym centrum osiedla. Nie ulega wątpliwości że parady te są nierozerwalnie związane z faktem iż stworzenia te są mieszkańcami strumienia przecinającego moje osiedle w stopniu bardzo znaczącym. Oto okaz spotkany w samym centrum C.H. Biedronka przy ulicy unijnej w Luboniu. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty sam zainteresowany może zabrać wybrany przez siebie okaz w celu dokładnej analizy biologiczno-chemicznej :lol:
Załączniki
SAM_0328.JPG
SAM_0328.JPG (20.36 KiB) Przeglądane 6922 razy
Najgorszy dzień na rybach jest i tak lepszy od najlepszego dnia w pracy.
<<

Aga

Post Śr sty 19, 2011 2:18 am

Ja osobiście będąc na spacerze w zeszłym roku widziałam jak właśnie krzyżówka siedziała jakieś 2m od ścieżki na świeżo złożonym jajku, obok niej czuwał samiec. Nawet się nie bały, że ktoś mógł je zauważyć. Niestety losy jajka nie były zbyt miłe, ponieważ jak wracałam tą samą drogą widziałam jak łyska odgoniła tę parę i rozbiła jajko.

Powrót do Fauna i Flora