Płazy
Kumak nizinny
Traszka grzebieniasta
-
Kumak nizinny
https://commons.wikimedia.org/wiki/Bombina_bombina -
Traszka grzebieniasta
http://www.medianauka.pl/traszka-grzebieniasta
Ptaki
Bażant zwyczajny
Czapla siwa
Mewa śmieszka
Jerzyk
Kaczka krzyżówka
Łabądź niemy
Modraszka
Rudzik
-
Bażant zwyczajny
opis stworka -
Czapla siwa
fot. http://ciechus.flog.pl/wpis/7499701/mloda-czapla-siwa -
Mewa śmieszka
Mewa śmieszka to ptak z rodziny mewowatych zamieszkujący obszary nadmorskie, ale też okolice rzek i jezior. Coraz częściej, ze względu na lepsze możliwości pozyskania pokarmu spotykana jest w okolicach dużych miast, szczególnie w sąsiedztwie wysypisk śmieci i oczyszczalni ścieków. Na Szachtach duże siedlisko mewy śmieszki znajduje się w obrębie Stawu Glabisia - jest to jedno z większych siedlisk tego gatunku wędrownego w okolicach Poznania. Biało-popielate upierzenie mewy śmieszki urozmaicone jest niekiedy ciemnymi plamami na jej głowie, która zakończona jest spiczastym dziobem z czarnym końcem. Ciekawostką jest, że mewa śmieszka nabyła umiejętność przechwytywania pożywienia w locie (jeśli jest ono podrzucane jej przez ludzi), a także potrafi wykorzystywać napotykane wznoszące prądy powietrza tak, by szybować i nie zużywać energii na poruszanie skrzydłami. Jest niezwykle hałaśliwa, szczególnie w trakcie okresu godów, co można usłyszeć od kwietnia do końca czerwca spacerując po Szachtach.
Mewa śmieszka objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. -
Jerzyk
Jerzyk (Apus apus) to jeden z lepszych lotników wśród ptaków Polski. Chociaż wyglądem bardzo przypomina jaskółkę, elementem wyróżniającym jest dynamiczny i szybki sposób lotu oraz donośny krzykliwy głos. Dzięki swoim długim, wąskim, sierpowatym i ostro zakończonym skrzydłom w locie nurkowym może osiągnąć 200 km/h. Prowadzi napowietrzny tryb życia, często przebywa na znacznych wysokościach.
Podobnie jak jaskółki, jerzyki odżywiają się wyłącznie owadami chwytanymi w locie, bardzo często na obszarze Glinianek. To dzięki nim wśród naszych osiedli jest mniej uciążliwych owadów - much, meszek, komarów. Liczba owadów przynoszona pisklętom do gniazda przez dorosłe ptaki może sięgać 20 000 w ciągu dnia.
W związku z rozwojem nowoczesnego budownictwa jerzykowi zaczyna brakować miejsc do gniazdowania, przez co spada jego liczebność. W trakcie prac termomodernizacyjnych, polegających na ocieplaniu budynków poprzez obłożenie ich grubą warstwą styropianu, zatykane są wszelkie szczeliny w ścianach, a otwory prowadzące do stropodachów są zamykane kratkami. Wiąże się to między innymi z przekonaniem, że ptaki zanieczyszczają te miejsca. Mylnie są o to posądzane, natomiast działania termomodernizacyjne pozbawiają ptaki miejsc lęgowych. Rekompensując straty tworzy się budki lęgowe na budynkach, na których ptaki te uprzednio miały swoje gniazda. Dzięki temu jerzyki wracające wiosną zza morza mają gdzie założyć swoje gniazda i wychować pisklęta. Mamy nadzieję, że te i inne działania ochronne pomogą zahamować spadek liczebności tych pożytecznych ptaków.
fot. www.mateuszmatysiak.pl -
Kaczka krzyżówka
-
Łabądź niemy
-
Modraszka
-
Rudzik
Nieco mniejszy od wróbla, ale bardzo charakterystyczny ze względu na swój rudy brzuch - rudzik, bo o nim mowa to niewielki lecz z pewnością cieszący oko ptak zamieszkujący okresowo tereny Szacht. Występuje w miejscach gdzie znaleźć można bogatą warstwę podszytu, w którym odnajduje swoje pożywienie. Unika miejsc podmokłych, a swoje gniazdo zakłada w różnego rodzaju szczelinach, zbutwiałych skarpach drzew, korzeniach oraz skarpach. Ciekawostką jest, że rudziki to z jednej strony wspaniali ptasi pieśniarze, z drugiej strony potrafią być bardzo agresywne względem innych ptaków w walce o pożywienie. Jako symbol rudzik znajduje się w logo sieci sklepów Auchan.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
fot. ptakipolski.pl